W tym artykule zawarłam charakterystykę przydatnych narzędzi i pomocy logopedycznych, które stanowią warsztat pracy logopedy. Dowiedz się o nich więcej!

Warsztat pracy logopedy – w co się zaopatrzyć?

Urządzenie wielofunkcyjne/ drukarka

Urządzenie wielofunkcyjne to moim zdaniem, oczywiście poza wiedzą i kompetencjami logopedy, podstawa w naszej pracy. Znalezienie sprzętu, który spełni nasze oczekiwania może być nie lada wyzwaniem. Rynek oferuje bogactwo modeli drukarek, skanerów, kserokopiarek oraz urządzeń łączących wszystkie funkcje w jednym. Osobiście przetestowałam kilka drukarek i obecnie z całą pewnością mogą stwierdzić, że nie ma lepszego, bardziej ekonomicznego i wydajniejszego sprzętu niż urządzenie wielofunkcyjne. A to dlatego, że w naszej pracy bardzo często zdarza się, że w jednym momencie potrzebujemy skserować kilka arkuszy, wydrukować nowe karty pracy, czy zeskanować dokumenty. Od kilku lat posiadam model BROTHER DCP- J132W i jestem z niego bardzo zadowolona. Ma bardzo dobrą jakość wydruku, tanie zamienniki, możliwość bezprzewodowego oraz mobilnego połączenia, jest prosty i wygodny w obsłudze. Generalnie polecam drukarki i urządzenia wielofunkcyjne marki BROTHER.

Źródło: https://www.brother.pl/printers/inkjet-printers/dcp-j132w

 

Laminator + folie do laminowania

Podobnie, jak w przypadku drukarki, również wybór odpowiedniego laminatora może być wyzwaniem. Wśród logopedów najczęściej wybieranym modelem jest ten oferowany przez sklep Lidl. Laminator ma funkcję laminatu A3, co może być dodatkowym atutem. Daje możliwość laminowania na zimno i na gorąco od 80 do 200 mikronów, posiada również regulacje grubości folii. Na plus w tym przypadku jest również cena, często na promocji możemy nabyć urządzenie w cenie 40-50 zł. Innym znanym laminatorem, który zbiera pozytywne recenzje jest laminator marki Tracer. Do wyboru mamy wersję A4 oraz A3. Każdy z modeli oferuje opcję laminatu na ciepło i na zimno oraz przycisk do cofania zaciętego papieru. Laminator szybko się nagrzewa, nie marnując cennego czasu logopedy, a o swojej gotowości do pracy informuje poprzez podświetlenie diody. Kiedy już nabędziemy wymarzony laminator warto, abyśmy zaopatrzyli się w folie laminacyjne. Bogatą ofertę tego typu artykułów oferuje znany serwis aukcyjny.

Źródło: https://www.euro.com.pl/

Narzędzia diagnostyczne

Do postawienia skutecznej diagnozy logopedzie potrzebne są odpowiednie narzędzia diagnostyczne. Prawidłowo postawiona diagnoza stanowi bazę do opracowania programu terapii logopedycznej. Z tego względu, że logopedia jest nauka interdyscyplinarną bardzo często w trakcie diagnozy logopeda stoi przed koniecznością sprawdzenia innych funkcji, czy czynności. Warto zaznaczyć, że narzędzia diagnostyczne różnią się między sobą, w zależności od przeznaczenia. Możemy wyróżnić: testy przesiewowe, które mają za zadanie z wybranej populacji wyselekcjonować osoby potrzebujące pomocy logopedycznej; testy zasadnicze, czyli takie, które służą do ogólnego badania mowy i jej rozumienia oraz testy sterowane, za pomocą których można poddać dokładnej ocenie kompetencje lingwistyczne i komunikacyjne dzieci. Doświadczenie zawodowe sprawia, że logopeda sam decyduje o tym, które z dostępnych na rynku narzędzi sprawdzą się w jego praktyce zawodowej i będą odpowiednie dla jego pacjentów. W ofercie naszego sklepu znajdziesz Pakiet „Przesiewówki”, który zawiera wszystkie elementy potrzebne do przeprowadzania badań przesiewowych w przedszkolu i szkole:

Pozycje książkowe z gotowymi kartami pracy dla różnych głosek

Budując swój warsztat pracy logopedy warto rozpocząć od gromadzenia różnorodnych pozycji książkowych zawierających karty pracy z ćwiczeniami dla różnych głosek. Na rynku pomocy logopedycznych znajdziemy pełen przekrój kart pracy, bardziej lub mniej przydatnych w terapii. Często księgarnie internetowe oferują materiały logopedyczne ze sporymi rabatami, warto więc szukać dobrych okazji. Według mnie na początku drogi zawodowej dobrze jest zainwestować w kilka zestawów dla poszczególnych głosek. Wybór pomocy logopedycznych zależy w znacznej mierze od tego z jaką grupą pacjentów będziemy mieć styczność.

Źródło: zasoby własne

Artykuły papiernicze, kreatywne

Artykuły papiernicze i plastyczne to must have kreatywnego logopedy. To ta rzecz w gabinecie, która oprócz jednorazowych rękawiczek i szpatułek będzie się zużywała się najszybciej. Dzieciaki uwielbiają kreatywne przybory plastyczne: brokatowe kleje, farby w gąbce, farby w sprayu, mazaki do-a- dot i wiele wiele innych. Wybierając produkty piśmiennicze warto zainwestować w dobre marki. Osobiście polecam produkty dostępne na stronie Moje Bambino . Znajdziecie tam całe mnóstwo kreatywnych przyborów plastycznych , które urozmaicą terapię.

Źródło: materiały własne

Abonament w serwisie Printoteka

Printoteka,to miejsce w sieci, które jest logopedycznym rajem. Specjaliści znajdą tam całe mnóstwo ciekawych pomocy do zajęć. Materiały zostały podzielone na tematyczne kategorie. By móc pobierać pliki zawarte w serwisie konieczne jest wykupienie abonamentu. Mamy do wyboru kilka opcji, w zależności od naszych potrzeb możemy wybrać odpowiedni pakiet. Printoteka daje także możliwość tworzenia własnych pomocy logopedycznych, na bazie przygotowanych szablonów. Warto zainwestować trochę złotówek i mieć szeroką bazę możliwości terapeutycznych.

 

Zabawki do terapii ORM

O przydatnych pomocach do terapii opóźnionego rozwoju mowy pisałam kilkukrotnie. Odsyłam zatem do wcześniejszych wpisów:

Gry z ilustracjami dla każdej głoski

Rozpoczynając pracę jako logopeda, na pewno trafisz na przynajmniej kilkoro dzieci z problemami artykulacyjnymi. W logopedycznym przyborniku koniecznie trzeba mieć parę gier z obrazkami (ilustracjami) dla danej głoski. Na początek zainwestuj w gry dla: głoski l, szeregu syczącego, szumiącego oraz głoski r. Wraz z pojawianiem się nowych pacjentów z innymi trudnościami możesz wzbogacać swój warsztat logopedy o kolejne pozycje. Dobrze sprawdzą się tutaj gry tupu: logopedyczne lotto, logopedyczna drabina, dobble, memory, czy domino.

Źródło: materiały własne

Kilka uniwersalnych gier

Przygotowałam osobny wpis dotyczący gier, które można wykorzystać w terapii logopedycznej. Poznaj nielogopedyczne gry, które wykorzystasz w terapii.  

Źródło: zasoby własne

Listy wyrazowe dla każdej głoski

To moim zdaniem również podstawa, jeśli chodzi o warsztat logopedy. Gotowe listy wyrazowe znacznie ułatwiają pracę nad poprawną artykulacją. Podczas ćwiczeń logopeda nie musi wertować słownika, aby znaleźć potrzebny materiał językowy do zajęć, ale korzysta z „gotowca”, który ma pod ręką. Jako że dostępne na rynku pomocy logopedycznych listy wyrazowe nie satysfakcjonowały mnie do końca, postanowiłam stworzyć własne. Pracowałam nad nimi kilka miesięcy i kiedy skończyłam byłam z siebie na prawdę bardzo dumna. Wreszcie mam narzędzie na miarę moich potrzeb to Logopedyczny Zeszyt Wyrazowy. Lista wyrazowa dla głoski S. W planach mam kolejne głoski.

Akcesoria logopedyczne

Szerokiemu gronu osób logopeda kojarzy się z lustrem. Tak, to nieodłączny element naszego zawodu. Jednak co oprócz lusterka powinien posiadać w swoim przyborniku logopeda? Otóż przydadzą się wszelkiego rodzaju lizaki logopedyczne, gryzaki logopedyczne oraz słomki chociażby do ćwiczeń oddechowych. Nie można zapomnieć o jednorazowych szpatułkach oraz rękawiczkach.

Dokumentacja

Bardzo ważna w zawodzie logopedy jest dokumentacja. W zależności od tego, w jakim miejscu pracujemy, czy jest to poradnia psychologiczno-pedagogiczna, przedszkole, szkoła, czy prywatny gabinet warto być przygotowanym na to, że nad dokumentacją spędzimy drugie tyle czasu pracy. W związku z tym większość logopedów posiada własny warsztat dokumentacji. Wśród potrzebnych dokumentów logopedy należy wymienić: karty badania mowy, arkusze obserwacji, kwestionariusze wywiadu logopedycznego, dzienniki zajęć logopedycznych, zgoda na badanie przesiewowe, umowa z rodzicami na usługi logopedyczne, karta przebiegu terapii, kontrakt z pacjentem/ rodzicami, regulamin zajęć logopedycznych i jeszcze sporo innych. W przestrzeni Internetu możemy znaleźć gotowe wzory dokumentacji logopedycznej, możemy stworzyć własne dokumenty na miarę swoich potrzeb lub ewentualnie poprosić zaznajomionego prawnika o przygotowanie takiego projektu.

Sprzęt specjalistyczny

Mając na uwadze fakt, że logopeda to jednak zawód specjalistyczny, w niniejszym wpisie nie mogę nie wspomnieć o specjalistycznych akcesoriach, które wspomogą terapię logopedyczną. Co mam na myśli pisząc specjalistyczny sprzęt logopedyczny? A no przede wszystkim chodzi o wszelkiego rodzaju masażery, wibratory logopedyczne, korektory mowy, szpatułki, gryzaki logopedyczne, jak również zyskujące coraz większą popularność tubki żuchwowe. Oczywiście są to przedmioty, które mogą, ale nie muszą znaleźć się w gabinecie logopedycznym. Ja jednak uważam, że tego typu akcesoria w znacznym stopniu pomagają logopedzie w pracy nad prawidłową artykulacją i dodają + 100 do profesjonalizmu 😉

Źródło: https://www.arante.pl/category/terapia-logopedia-akcesoria

Oczywiście wyznacznikiem naszego profesjonalizmu nie jest to ile toreb codziennie dźwigamy do placówki. Nie są nim także uginające się od nadmiaru gier logopedycznych, gabinetowe półki. Wiecie co według mnie świadczy o tym, że to co robimy, jest na prawdę dobre? Uśmiech na twarzy dzieciaków, kiedy witam je w progu gabinetu i mina zawodu, kiedy oznajmiam, że zajęcia już się skończyły. Niemniej jednak nie wyobrażam sobie mojej działalności bez „pomocników”, o których wspomniałam w tekście. To one ubogacają terapię, wpływają na motywacje i chęć do ćwiczeń, a przede wszystkim pomagają zbudować ciekawe i kreatywne zajęcia. Z chęcią poczytam co według Was można zaliczyć do „warsztatu pracy logopedy”. Zostawcie swoje propozycje w komentarzu.

Sprawdź nasze pozostałe wpisy

Oceń wpis

Kliknij w gwiazdkę, aby ocenić artykuł!

Średnia ocena 5 / 5. Liczba głosów: 1

Jak na razie brak głosów! Bądź pierwszym, który oceni ten post.

Warsztat pracy logopedy – materiały