Bardzo często na różnego rodzaju forach dla rodziców małych dzieci spotykam się z pytaniem „Moje dziecko nie mówi. Co mogę zrobić?”. Najczęściej w komentarzach odpowiedź jest jedna: „Idź z nim do logopedy”. Ta odpowiedź wydaje się być oczywista. Jednak za chwilę nasuwa się inne, nie mniej ważne zapytanie. Mianowicie: „Jak przygotować się do wizyty u logopedy z dzieckiem, które nie mówi/ mówi mało/ mówi swoim językiem” ? W dzisiejszym, artykule postaram się pokrótce opisać, co rodzic powinien zrobić zanim odbędzie się pierwsza wizyta u logopedy.

Spis treści

  • Jak wygląda pierwsza wizyta u logopedy? Ile trwa?
    • Wywiad logopedyczny, o co zapyta logopeda?
    • Co zabrać ze sobą?
    • Jak przygotować dziecko do pierwszej wizyty u logopedy?
    • Jak wygląda pierwsza wizyta u logopedy? Ile trwa?

      Na pierwszą wizytę do logopedy warto udać się bez dziecka, dlaczego? W głównej mierze dlatego, że można na spokojnie porozmawiać o rozwoju malucha, zadać nurtujące pytania, bez konieczności przerzucania uwagi na małego szkraba, walczącego o odrobinę naszej atencji. Jeśli nie masz możliwości spotkać się z logopedą osobiście, zapytaj o możliwość odbycia konsultacji online, w momencie kiedy maluchem będzie mógł zająć się ktoś z rodziny lub opiekunka. Dobrze jest, kiedy w takim spotkaniu może uczestniczyć oboje rodziców/ opiekunów, tak by każde mogło opowiedzieć o własnych odczuciach i spostrzeżeniach względem rozwoju malucha.

      Zwykle pierwsza wizyta u logopedy trwa około 1.5 h czasem może wynieść 2 godziny. Nie bądź zdziwiony/ na jeśli na spotkaniu z logopedą będzie obecny także psycholog. To uzupełniający się team, który wspólnie i w porozumieniu będzie pracował z Twoim maluchem. Podczas pierwszej wizyty logopeda przeprowadzi z Tobą wywiad, który da mu ogólny wgląd w sytuację dziecka i będzie pomocny podczas stawiania diagnozy.

      Wywiad logopedyczny, o co zapyta logopeda?

      Zanim odbędzie się pierwsza wizyta u logopedy, przypomnij sobie, a najlepiej zapisz następujące informacje:

      • jak przebiegał czas przed zajściem w ciążę? (jak wyglądał Twój tryb życia, odżywianie, ruch, praca, czas wolny, zdrowie)
      • okres ciąży ( przyjmowane leki, opieka specjalistyczna i odbyte hospitalizacje, prowadzony tryb życia: ciąża „aktywna”, czy „leżąca”)
      • przebieg porodu i okres połogu (czy był to poród naturalny czy cc, jeśli cc to jakie było wskazanie do tego, co zapamiętałaś z okresu porodu, czy coś cię zmartwiło, jak wyglądało karmienie dziecka w pierwszych dobach, czy były problemy z karmieniem piersią, jak czułaś się podczas połogu)
      • rozwój dziecka w pierwszych latach życia (choroby dziecka, hospitalizacje i konsultacje specjalistyczne, zażywane leki, alergie, rozwój ruchowy dziecka, w tym: etap siadania, raczkowania, pierwsze kroki, rozwój mowy: czy występowało głużenie, czyli samowolne wypowiadanie dźwięków przypominających głoski k, g, ch, podobne do gruchania gołębi, czy występowało gaworzenie, czy dziecko kierowało uwagę dorosłego wskazując na przedmioty, sytuacje palcem wskazującym, kiedy pojawiły się pierwsze słowa, jakie to były słowa)
      • rozwój dziecka w chwili obecnej + co Cię martwi

      Co zabrać ze sobą?

      1. Książeczkę zdrowia dziecka oraz kartę wypisu ze szpitala po porodzie

      Nawet jeśli twierdzisz, że przecież w książeczce i tak nie ma nic oprócz informacji o obowiązkowych szczepieniach, to uwierz, że specjalista znajdzie tam wiele cennych do diagnozy informacji. Logopedę szczególnie będzie interesował przebieg porodu oraz pierwsze dni życia dziecka

      wywiad logopedyczny z rodzicami

      2. Dokumentację medyczną dziecka

      Chodzi o różnego rodzaju konsultacje z innymi specjalistami, jeśli takowe się odbywały. Mam na myśli konsultacje: neurologiczne, laryngologiczne, alergologiczne, w tym zdjęcia USG przezciemiączkowe, EEG mózgu, tympanometria itp. Przydadzą się także wypisy ze szpitala, jeśli dziecko w ciągu swojego życia było hospitalizowane.

      3. Opinie o dziecku

      Jeśli dziecko uczęszcza do żłobka lub przedszkola warto zabrać ze sobą opinię sporządzaną przez nauczycieli lub opiekunów w żłobku.

      4. Inne dokumenty

      Na pierwszą wizytę do logopedy możesz zabrać również inne dokumenty, w których znajdą się informacje o twoim dziecku. Jeśli uczęszczaliście na zajęcia terapeutyczne u psychologa lub pedagoga przygotuj opinie przez nich sporządzone. Podobnie, jeśli Twój maluch uczęszcza na zajęcia z innym logopedą, na przykład w przedszkolu również zabierz ze sobą jego opinię.

      5. Filmy

      Aby pierwsza wizyta u logopedy, dostarczyła specjaliście więcej informacji o dziecku, dobrze jest przygotować kilka filmów z udziałem malucha. Warto nagrać dziecko w naturalnym dla niego środowisku i podczas naturalnych czynności. Przygotowane wcześniej filmy mogą być dla logopedy bardzo cennym źródłem informacji o dziecku. O jakie filmy chodzi? Przede wszystkim zadbaj o to, aby było to jak najbardziej aktualne filmiki, najlepiej z dnia przed wizytą lub kilka dni wstecz. Filmik powinien być krótki, nie nastawiaj się na godzinne nagrywanie zabawy dziecka 🙂 w miarę dobrej rozdzielczości z dobrym dźwiękiem. Przygotuj filmiki o następującej treści:

      • zabawa swobodna dziecka
      • zabawa z rodzicem
      • maluch podczas spożywania posiłku
      • dziecko „w ruchu” np. na placu zabaw/ dziecko w zabawie z rówieśnikami
      • dziecko podczas snu
      pierwsza wizyta u logopedy

      Jak przygotować dziecko do pierwszej wizyty u logopedy?

      Zanim odbędzie się pierwsza wizyta u logopedy z dzieckiem pamiętaj o kilku zasadach. Pierwsza i najważniejsza: Nie ukrywaj przed dzieckiem wizyty u specjalisty! Powinieneś/ powinnaś poinformować swojego malucha, gdzie się wybieracie i czego może się spodziewać. Nie strasz dziecka! I nie pouczaj! „musisz rozmawiać z panią”, „masz być grzeczny”, „musisz ładnie się bawić”. Tego typu sformułowania na pewno nie pomogą, a wręcz przeciwnie mogą wywołać skutek odwrotny. Nie okazuj stresu i zdenerwowania, dziecko widząc Twoje zdenerwowanie i niepokój, samo będzie obawiało się wizyty. Na kilka dni przed planowaną konsultacją spróbujcie zabawić się w „wizytę u logopedy”. Dorosły jest logopedą, a dziecko pacjentem. Weźcie pacynki lub maskotki, usiądźcie przed lustrem i naśladujcie śmieszne minki. Pobawcie się w otwieranie buzi, to pozwoli oswoić dziecko z tą czynnością i przygotuje na kontakt z logopedą.

      Zawsze najtrudniejszy jest pierwszy krok. Jeśli już go wykonasz, umówisz się na wizytę do logopedy, później będzie tylko łatwiej. Dostaniesz wskazówki i zalecenia do realizacji w domu. Spis przydatnych pomocy w terapii opóźnionego rozwoju mowy znajdziesz w innych moich wpisach:

      Wypróbuj również nasze pomoce logopedyczne, które wspierają rozwój mowy u dzieci.

      Sprawdź nasze pozostałe wpisy

      Oceń wpis

      Kliknij w gwiazdkę, aby ocenić artykuł!

      Średnia ocena 5 / 5. Liczba głosów: 2

      Jak na razie brak głosów! Bądź pierwszym, który oceni ten post.

      Pierwsza wizyta u logopedy z dzieckiem

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.